مهدویت پیش از ظهور (کتاب)

از ویکی منجی
پرش به: ناوبری، جستجو

مهدویت(پيش از ظهور) اثر رحيم كارگر مى‌باشد.

اثر، مجموعه‌اى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها مربوط به انديشه مهدویت با محوريت دوران پيش از ظهور است.

اثر توسط اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها در راستاى ترويج فرهنگ دينى و انديشه مهدویت تنظيم و منتشر شده است.

ساختار كتاب

سوال و پرسش‌گرى، وسيله‌اى براى رسيدن به آگاهى‌ها و باورها است. از راه‌هايى كه قرآن براى شناخت و معرفت به تمام حق‌جويان و حقيقت‌طلبان نشان مى‌دهد، مراجعه به آگاهان و پرسش از آن‌هاست و اين جايگاه و ارزش سوال در فرهنگ دينى اسلام را نشان مى‌دهد. البته بايد بسترى سالم و مطمئن براى جامعه و پرسش در جامعه فراهم شود تا مشتاقان و شیعیان خصوصاً دانشجويان به توانند سريع و آسان مطالب خود را مطرح و پاسخ‌هاى متفن، دقيق، كامل و مستدل را دريافت كنند. و اين كار بزرگ توسط نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها صورت گرفته است. مولف باگردآورى سوالات و موضوع‌بندى آن‌ها و ارائه پاسخ لازم توانسته اثر را از موفقيت نسبى برخوردار نمايد. روش پاسخ به سوالات تا حدامكان كارشناسى شده و به روایات و مدارك مستند است و غالباً از جوامع روايى شیعه مستندسازى شده است.

گزارش محتوا

اثر به 34 پرسش در موضوع‌هاى:خاستگاه و ضرورت مباحث مهدویت، مصلح جهانى، مهدويّت نزد شیعه و اهل سنت، ولادت حضرت مهدى(ع)، امامت در كودكى، فلسفه غيبت امام عصر(عج)، سفيران و جانشينان امام در عصر غيبت، كاركردهاى امام در عصر غيبت، جزيره خضراء، انتظار فرج و وظايف منتظران پاسخ داده است.

گزارش وضعيّت

آنجا كه در متن اثر از روایات بسيارى استفاده شده، به همين جهت منابع و مصادر آن‌ها در پاورقى‌ها ذكر شده است.

فهرست مطالب در آغاز و كليدواژه‌ها و كتاب‌نامه در پايان اثر درج شده‌اند.

منبع

كتاب حاضر


پیوندها

مطالعه کتاب مهدویت (پیش از ظهور) در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور